close
دانلود آهنگ جدید
قرارداد پروژه انتقال آب خلیج فارس به لامرد نهایی شد - لامرد خبر
loading...

لامرد خبر

قرارداد پروژه انتقال آب خلیج فارس به لامرد نهایی شد

لامرد بازدید : 264 24 / 05 / 1397 نظرات ()

لامرد خبر » طرح انتقال آب دریا به لامرد با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان کلید خورد و قرارداد این طرح نیز با سرمایه‌گذار منعقد شد. به گزارش لامرد خبر به نقل از تسنیم؛ حمیدرضا دهقانی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس، خبر از نهایی شدن قرارداد سرمایه‌گذار پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به لامرد داد. به…

لامرد خبر » طرح انتقال آب دریا به لامرد با سرمایه‌گذاری ۴۰۰ میلیارد تومان کلید خورد و قرارداد این طرح نیز با سرمایه‌گذار منعقد شد.

 

به گزارش لامرد خبر به نقل از تسنیم؛ حمیدرضا دهقانی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس، خبر از نهایی شدن قرارداد سرمایه‌گذار پروژه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به لامرد داد. به گفته دهقانی مجموعه «فراسان و شرکا» برنده مناقصه واگذاری این طرح به بخش خصوصی شده‌اند و «۴۰۰ میلیارد تومان» برای این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

طرح انتقال آب دریا به لامرد در فاز نخست ۱۵ میلیون متر‌ مکعب است، البته عده‌ای معتقدند که این حجم از آب برای سرمایه‌گذار توجیه اقتصادی ندارد اما مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای فارس خبر از «تصویب قیمت  ۲۱۵۰ تومانی» برای هر متر مکعب آب شرب این پروژه می‌دهد و معتقد است که این «قیمت خوبی» است و توانسته‌ایم «تخفیف خوبی» از سرمایه‌گذار برای آب شرب بگیریم.

به گفته دهقانی در این طرح قیمت هر مترمکعب آب برای صنعت به «قیمت واقعی» آب محاسبه می‌شود که بالاتر از قیمت شرب خواهد بود پس برای سرمایه‌گذار توجیه دارد.

در حال حاضر قیمت تمام شده تولید هر متر مکعب آب حدود ۱۲۰۰ تومان است اما قیمت فروش هر متر مکعب آب به مشترکان ۵۰۰ تومان است که در مصارف خانگی این رقم حتی پایین‌تر محاسبه می‌شود.

 البته به طور قطع قیمت هر متر مکعب آبی که از دریا منتقل شود بالاتر از قیمت تمام شده هر مترکعب آبی است که از منابع سطحی و غیرسطحی آب در داخل استان تامین می‌‌شود چونکه در انتقال آب از دریا باید پمپاژ آب انجام شود و این پمپاژ نیاز به برق دارد، بنابراین علاوه بر هزینه ساخت لوله انتقال آب، هزینه مربوط به بهره‌برداری نیز وجود دارد.

براساس برآوردها در استان‌های یزد و کرمان که در ارتفاع ۱۲۰۰ تا ۱۷۰۰ متری از سطح آب دریا قرار دارند و با توجه به فاصله و ارتفاع از سطح دریا هزینه انتقال هر متر مکعب آب از دریا به این استان‌ها به بالای ۱۰ هزار تومان می‌رسد البته با توجه به فاصله کم و ارتفاع  ۴۵۰ تا ۵۰۰ متری شهرستان لامرد از سطح آب دریا هزینه انتقال هر متر مکعب آب دریا به این شهرستان کم‌تر از این ارقام خواهد بود.

علاوه بر لامرد انتقال آب خلیج فارس به نقاط جنوبی دیگر استان فارس نیز در دستور کار است و قرار است از این آب بیشتر برای استفاده صنعتی بهره گرفته می‌شود زیرا آبی که از دریا استرخراج می‌شود پاسخگوی بخش کشاورزی نیست و با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده آب برای بخش کشاورزی مقرون به صرفه نیست و تنها در بخش‌های صنعت، گردشگری و خدمات قابل استفاده است.

استان فارس ۱۱ سال پیاپی است که درگیر بحران خشکسالی است. عدم برنامه‌ریزی صحیح برای استفاده از منابع آبی و مصرف بی‌رویه آب به ویژه در بخش کشاورزی، امروز این استان را با چالش جدی کمبود آب روبه‌رو کرده به طوری که این استان امروز نیازمند انتقال آب از دریا شده است.

انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان از چندین سال قبل به عنوان یک گزینه برای تامین آب صنعتی و حتی شرب استان فارس به ویژه مناطق جنوبی این استان مدنظر بوده است که در حال حاضر به دلیل نزدیکی لامرد به حوزه خلیج فارس و استقرار صنایع‌آب‌بر در منطقه ویژه انرژی‌بر لامرد، این شهرستان در اولویت پروژه انتقال آب از دریا قرار گرفته است.

 


همراهان عزیز، لامرد خبر را بر روی بسترهای زیر دنبال کنید:
کانال لامرد خبر در اینستاگرام کانال لامرد خبر در سروش
مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب
این نظر توسط امراله مهماندوست در تاریخ 1398/5/24 و 7:19 دقیقه ارسال شده است

آرزوی اینجانب از تاریخ 1370/12/22 تا تاریخ 1376/07/30 که کارمند اداره آب و فاضلاب شهری بخش خنج شهرستان لارستان شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس بوده ام یا از تاریخ 1376/08/01 تا تاریخ 1388/12/12 که کارمند شرکت آب و فاضلاب شهری کلان شهر شیراز بوده ام یا از تاریخ 1388/12/13 تا هم اکنون که کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهر صدرا شرکت آب و قاضلاب شهری کلان شهر شیراز هستم یا درآینده که دوست دارم تا کارمند امور آب و فاضلاب شهری شهرستان خنج شرکت آب و فاضلاب شهری استان فارس باشم آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب شهری برای شهرهای خنج و فیشور(شهرهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج) بوده است آرزویم پیگیری احداث تصفیه خانه فاضلاب روستایی برای روستاهای واقع دراطراف دریاچه فصلی کفه خنج بوده است چون با آب مناسبی که از تصفیه فاضلاب شهرها و روستاهای اطراف دریاچه فصلی کفه خنج به دست می آید می شود کمربند سبزی را به طول ۱۸ کیلومتر و عرض ۸ کیلومتری دراطراف مساحت ۱۳۰ کیلومتری اطراف دریاچه فصلی کفه خنج احداث کرد و شهر خنج را به مقصد فصل های پائیزی و زمستانی مسافران از سراسر کشور و فصل های بهار و تابستان پرمحصول تبدیل کرد.

این نظر توسط امراله مهماندوست در تاریخ 1397/6/28 و 19:09 دقیقه ارسال شده است

حرف اینجانب از تاریخ ۱۳۷۰/۱۲/۲۲ تا تاریخ ۱۳۷۶/۰۷/۳۰ که کارمند ...


پاسخ : نظر شما تکرای هست و قبلا ثبت شده

این نظر توسط امراله مهماندوست در تاریخ 1397/5/28 و 17:54 دقیقه ارسال شده است

حرف اینجانب از کودکی این بوده است که مقدار ... متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود آرزوی اینجانب از کودکی این بوده است تا تا جلو مقدار ... متر مکعب آبی را که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود را در محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را با احداث بند یا سدی خاکی بگیرم تا این روزهای بارندگی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس را به روزهای طلایی در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس تبدیل کنم اینجانب از اینکه مقدار ... متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود سهم خلیجی می شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند ناراضی هستم اینجانب حتی راضی نیستم تا سرریز مقدار ... متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود سهم خلیجی شود که می خواهند نام آن را به جای فارس به نامی جعلی تبدیل کنند اینجانب با تغییر مسیر سرریز مقدار ... متر مکعب از آبی که بیش از ۹۵ % از آبی است که در بارندگی ها باعث جاری شدن سیل و طغیان رودخانه در بخش محمله شهرستان خنج استان فارس می شود که از محلی به نام بیدزرد در بالادست روستای ابوالفضل (ع) دهستان چاه طوس بخش محمله شهرستان خنج استان فارس جاری می شود را سهم دریاجه فصلی در شهر خنج شهرستان خنج استان فارس نمایم


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
فضای مجازی
کانال لامرد خبر در اینستاگرام کانال لامرد خبر در سروش
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  پیوندهای روزانه
  آمار سایت
 • کل مطالب : 108
 • کل نظرات : 9
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 32
 • آی پی دیروز : 52
 • بازدید امروز : 132
 • باردید دیروز : 698
 • گوگل امروز : 2
 • گوگل دیروز : 3
 • بازدید هفته : 1,907
 • بازدید ماه : 5,730
 • بازدید سال : 17,111
 • بازدید کلی : 96,205
 • کدهای اختصاصی

  هدایت به بالای صفحه